Tayland’ın tutuklu eski başbakanı hakkında şartlı tahliye kararı

Güney Asya ülkesi Tayland’da 15 yıllık sürgünün ardından ağustos ayında ülkesine dönen ve aldığı mahkumiyet kararı nedeniyle cezaevine gönderilen 74 yaşındaki eski başbakan Taksin Şinavatra’nın şartlı tahliye edileceği açıklandı.

Adalet Bakanı Tawee Sodsong, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Şinavatra’nın yaşlı ve ağır hasta olması nedeniyle hafta sonunda şartlı tahliye edileceği bilgisini verdi.

‘ŞARTLI TAHLİYE KRİTERLERİNİ KARŞILIYOR’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Tawee, Şinavatra’nın Şartlı Tahliye Komitesi’nce tahliyesi onaylanan 930 mahkum arasında yer aldığını bildirdi. Adalet Bakanı, ciddi hastalıkları bulunan 74 yaşındaki eski başbakanın bir yıllık hapis cezasının da 6 ayını çekmiş olması nedeniyle şartlı tahliye kriterlerini karşıladığını kaydetti.

Eski başbakan Taksin Şinavatra, yolsuzluk ve Kral’a saygısızlık suçlamalarıyla 2006 yılında askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmış, hapis yatmamak için 2008’de ülkeyi terk edip sürgün hayatı yaşamaya başlamıştı. 15 yıl sonra 22 Ağustos 2023’te ülkesine dönen Şinavatra, özel jetiyle başkent Bangkok’taki Don Mueang Havalimanı’na iniş yapmasının ardından polis eşliğinde Yüksek Mahkeme’ye götürülmüştü.

3 DAVA KAPSAMINDA 8 YIL HAPİS CEZASI ALDI, CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

‘Yetkisini kötüye kullanmak ve hukuka aykırı emir vermek’ suçlarından yargılandığı üç dava kapsamında 8 yıl hapis cezası verilen 74 yaşındaki Şinavatra, cezaevine gönderilmişti. Hapishanedeki ilk gecesinde göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Şinavatra, Kraliyet affı için başvuruda bulunmuştu. Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn da Şinavatra’nın 8 yıllık hapis cezasını 1 yıla indirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x