Otomobillere yeni düzenleme geliyor: Kara kutu ve Alp lastiği

Avrupa’da araç sürücüleri için yeni kurallar başlıyor… 2024 yılı itibariyle bir çok yenilik hayata geçiyor. Otomobiller, sürücüler, e-bisikletler için yeni kurallar adım adım yürürlüğe girecek.

Ehliyet kursları artık daha pahalı olacak. 75 yaşını aşanlar, yeniden trafik sağlık muayenesi yaptıracak. İşte yeniliklerden en önemlileri…

OTOMOBİLLERE ZORUNLU DESTEK PAKETİ: Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre’de tüm otomobiller için, “zorunlu güvenlik yardım paketi sistemleri” olacak. Kural İsviçre’de 1 Nisan 2024’te, AB çapında ise 7 Temmuz 2024’te geçerli olmaya başlayacak. Her otomobilde artık ISA seyir asistanı, yorgunluk- uykusuzluk ve dikkat dağınıklığı uyarı sistemi, şeritten ayrılma uyarı sistemi, acil durum fren lambalanrı, elektronik denge kontrolü -ESP, direksiyon açısı belirleme sistemi, kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) mecbur olacak.

KARA KUTU FAALİYETE GİRİYOR: Sürüş sırasında bu veriler, “Kara Kutu”ya kaydedilecek. Uçaktaki kara kutu gibi işlem yapacak olan bu sistem, ESP’nin kapatılıp kapatılmadığını, diğer sistemlerin çalışıp çalışmadığını kaydedecek. Veriler ise yalnızca, bir kaza anından 5 saniye öncesi ile 300 milisaniye sonrasını “kalıcı” olarak kaydedecek. Böylece, görevliler buradan net bilgi alabilecek. Kara kutu sistemi yeni modeller için iki yıldır yürürlükteydi, şimdi neleri kaydedeceği ve kalıcı kayıt süreleri netleşti.

CEP TELEFONU RADARI: Almanya’da 2024 başından itibaren, araba kullanırken kulağına cep telefonunu götüren sürücüler için “özel radar” devreye girecek. Bu cep telefonu radarı, hıza değil, cep telefonu kulağa gittiğinde çalışacak ve buna göre para, puan ve ehliyet geri alma sisztemi uygulanacak. İsviçre’de kesilen cezalar artık Almanya’daki sürücüden tahsil edilebilecek. Eski, kağıt ehliyetler artık Avrupa’da geçerli olmayacak.

DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ: Yaz ve kış lastik değiştirmek istemeyenlerin kullandığı 4 mevsimlik M+S damgalı otomobil lastikleri artık takılmayacak. 1 Ekim 2024’ten itibaren bunun yerine yeni sistemle üretilmiş, üzerinde kar lapaları işareti ya da Alp Dağları sembolü olan 4 mevsimlik lastikler takılacak. Avusturya otoyolları için aylık vinyetler yerine artık günlük geçiş ücretleri karşılığı, günlük vinyetler de verilecek.

E-BİSİKLETE HIZ PANELİ: Elektrikli bisikletlere hız göstergesi takılacak. Bu zorunluluk 1 Nisan 2024’ten itibaren geçerli olacak. Şehir merkezlerinde hız limiteri 20 veya 30 km’yi aşamayacak. Şu anda e-bisikleti olanların hız göstergesi taktırmak zorunda olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x