İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden ‘Don Giovanni’ operası prömiyeri

İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği “Don Giovanniö operası, 30 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi’nde ( Akm ) prömiyer yapacak.

Avusturyalı müzik dehası, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği, ilk kez 1787 yılında sahnelenen “Don Giovanniö operası, 30 Kasım Perşembe akşamı AKM’de prömiyer yapacak. Librettist Lorenzo da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilebilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğmuştur.

Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosunu Volkan Akkoç yönetiyor, eserdeki hareket düzeni ise Alper Marangoz’a ait.

Operada, Don Giovanni rolünde Caner Akgün, Zafer Erdaş, Murat Güney;  Leporello rolünde Göktuğ Alpaşar, N.Işık Belen, Burak Bilgili; Donna Anna rolünde  Evren Ekşi, Özgecan Gencer, Gülbin Günay; Donna Elvira rolünde  Perihan N. Artan, Nesrin Gönüldağ, Şebnem Ağrıdağ Kışlalı; Don Ottavio rolünde Berk Dalkılıç, Bülent Külekçi, Ufuk Toker; Zerlina rolünde Sevim Ateş, Aslı Ayan, Ayşenur Ayyıldız Haksoy;  Masetto rolünde Alp Köksal, Burak Kul;  II Commendatore rolünde Mithat Karakelle, Ali Haydar Taş, Umut Tingür dönüşümlü olarak rol alıyor. Eser, 6 ve 18 Aralık 2023 tarihlerinde tekrar, AKM’de seyircisiyle buluşacak.

ESERİN KONUSU

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x