ABD’de mevduatlardan tarihi çıkış

ABD’de bankacılık sektörünün toplam mevduatları 1994’ten beri yayımlanan bir veriye göre ilk kez yıllık düşüş kaydetti.

S&P Global Market Intelligence yayımladığı raporda 30 Haziran’da biten döneme göre mevduatların yüzde 4,8 düşüşle 17,3 trilyon dolara gerilediğini duyurdu.

S&P analizine göre mevduattan çıkış mudilerin daha yüksek getirili alternatiflere yönelmesiyle gerçekleşti. ABD’de bazı bölgesel bankaların batması da mevduat çıkışını tetikledi. En yüksek çıkış yüzde 31,1 ile Schwab’da gerçekleşti.

S&P analistleri mudilerin bankanın para piyasası fonları gibi diğer ürünlere yöneldiğini düşünüyor.

“Yumuşak iniş ihtimali yüzde 60”

ABD’de mevduatlardan tarihi çıkış yaşanırken ekonomik aktivitenin patikasına yönelik yorumlar da gelmeye devam ediyor.

Fed üyelerinden Neel Kashkari ekonomiye zarar vermeden enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmeleri ihtimalini yüzde 60 olarak gördüğünü söyledi.

Salı günü Minneapolis Fed internet sitesinde yazısı yayımlanan Kashkari ortaya koyduğu iki senaryoda Fed’in gösterebileceği reaksiyonlara ilişkin sinyal verdi.

“Yumuşak İniş” senaryosunda bir kez daha faiz artışı yapılabileceğini belirten Kashkari yüzde 40 ihtimal olarak gördüğü ve enflasyonun kalıcılaştığı diğer senaryoda faizleri daha fazla artırmaları gerekeceğini kaydetti. Kashkari yumuşak iniş senaryosuna ilişkin “Bu yıl potansiyel olarak bir kez daha 25 baz puanlık faiz artışından sonra FOMC faizleri yeterince uzun sürede bu seviyelerde tutarak enflasyonu mantıklı bir seviyede hedefe geri çekebilir” değerlendirmesini yaptı.

Kashkari bir gün önce Wharton’da yaptığı konuşmada ekonominin beklediklerinden güçlü kalması durumunda bir faiz artışı daha yapmaları gerekebileceğini dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x